|   EN

Okładka książki profesora Janusza Farysia22 grudnia 2020 r., po raz czwarty, Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau przyznał nagrody i wyróżnienia w Konkursie Historycznym.

Minister na wniosek Rady Dyplomacji Historycznej, nagrodził i wyróżnił prace naukowe i popularnonaukowe wydane w 2019 roku, w tym w kategorii "Najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji" Janusza Farysia – profesora Akademii im. Jakuba z Paradyża, za książkę Między Moskwą a Berlinem. Wizja polskiej polityki zagranicznej 1918-1939, IPN, Szczecin-Warszawa 2019.

 

Profesor w monografii ukazał wizje programowe polskiej polityki zagranicznej, które zostały wypracowane przez podstawowe partie i ugrupowania II Rzeczypospolitej. Autor skupia się na opisie koncepcji dominujących w tym zakresie, prowadzi czytelnika po problemach dyplomatycznych zabiegów, aby zachować niepodległość, a także niezależność  Polski po pokoju w Wersalu. W książce ukazane są  koncepcje takich osób jak: Józefa Piłsudski, Roman Dmowski, a także pozostałych uczestników życia politycznego (źródło: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/76591,Miedzy-Moskwa-a-Berlinem-Wizje-polskiej-polityki-zagranicznej-w-latach-19181939.html)

Książka wydana przez IPN o objętości 390 stron.

Back to top